رزومه من
ثبت نام | ورود

ابلاغیه معاون فناوری استان خراسان رضوی در خصوص ابهامات محاسبه مالیات حقوق

معاون فناوری اداره کل اموری مالیاتی استان خراسان رضوی در خصوص ابهامات نحوه محاسبه مالیات حقوق در سال 1402  در مورخ 27 شهریور 1402 ابلاغیه ای به شرح ذیل داشته است :

موضوع پاسخ به ابهامات حقوق

با سلام و احترام

با عنایت به تغییرات سامانه حقوق در سال ۱۴۰۲ و عدم اطلاع رسانی سازمان و بخشهای مالیاتی در این ارتباط جهت پاسخگویی به بعضی ابهامات مطرح شده توسط مودیان و همکاران مالیاتی و به اطلاع می رساند :

روش محاسبه حقوق عملکرد ۱۴۰۲ طبق بخشنامه مقررات مربوط به احکام بند (و) تبصره ۱۲ و بند(ص) تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ ( پیوست نامه و قابل دریافت توسط مودی در قسمت مشاهده ما به التفاوت ) و همچنین راهنمای محاسبه مالیات بر درآمد حقوق سال ۱۴۰۲ ) پیوست نامه و قابل دریافت توسط مودی در قسمت مشاهده ما به التفاوت) به صورت سالانه میباشد لذا در هنگام محاسبات مالیات مجموع دریافتیهای مستمر حقوق بگیران تا ماه ارسال فهرست و تبدیل به سال می شود.

مالیات حقوق و دستمزد در طول یک سال شمسی محاسبه می شود.

.در سال ۱۴۰۲ کارفرمای اصلی و غیر اصلی مطرح نیست و مالیات حقوق به صورت تجمیعی محاسبه و یک معافیت تعلق میگیرد و هر زمان که ما به التفاوتی تشخیص داده شد از همان کارفرما ( یعنی کارفرمایی که دیرتر فهرست حقوق خود را ارسال کرده است ) مطالبه میگردد

.ما به التفاوت حقوق به صورت تعدیل شده میباشد یعنی ممکن است ماه به ماه کم گردد.

در صورت طلبکار شدن حقوق بگیر این مبلغ در مالیات ماه های بعد با مکان های دیگری که بعدا کار میکند کسر میگردد

.تبصره ۱ و ۲ ماده ۸۶ حذف گردیده و مودی میبایست فهرست حقوق اصلی را انتخاب کند ( ارسال چند لیست اصلی بلامانع است)

علت ایجاد مابه التفاوت در وحله اول مربوط به اشخاصی میباشد که از چند جا حقوق گرفته اند که این افراد در فهرست ما به التفاوت دارای تیک در ستون تعداد کارفرما می باشند .

علت دیگر مابه التفاوت اشتباه مودیان در قرار دادن اعداد در مکانهای مشخص شده خود و یا عدم اعلام معافیت ها در فیلدهای مورد نظر میباشد که بعضی از آنها به قرار زیر می باشد :

  1. حق مسکن و بن و حق اولاد و … در محاسبات سال ۱۴۰۲ معاف در نظر گرفته نشده است ولی مودیان به اشتباه معافیت در نظر میگیرند. (لازم به ذکر است که حتی اگر مودی این موارد را در قسمت سایر معافیتها بنویسد در محاسبات کسر می گردد )
  2. معافیت بیمه سهم کارمند %٧ یا هفت هفتم میباشد که در معافیت حق بیمه پرداختی موضوع ماده ۱۳۷ بعد از جمع کردن با بیمه تکمیلی باید نوشته شود تا کسر گردد.
  3. در صورتی که ستون سایر پرداختهای غیر مستمر نقدی ماه جاری برای ماموریت پر شود باید ستون معافیت بند ۶ ماده ۹۱ نیز پر گردد تا برای ماموریت معافیت در نظر گرفته شود.
  4. در صورتی که ستون باز خرید مرخصی و باز خرید سنوات پر شد، باید ستون معافیت بند ۵ ماده ۹۱ نیز پر شود تا معافیت در نظر گرفته شود.
  5. در تهیه فایل باید ستون خالص مالیات پرداختی ( در نرم افزار salary در قسمت محاسبه مالیات یا جمع ) پر گردد تا مجموع این مبالغ را سامانه بعد از تایید نهایی جمع کرده و به عنوان قبض قابل صادر شدن باشد. در غیر این صورت مجموع صفر بوده و قبضی صادر نمی گردد.
  6. برای مناطق کمتر توسعه یافته و پارکهای علمی فناوری و … در خود لیست حقوق برای هر فرد قسمت نوع محل خدمت باید درست انتخاب شود تا معافیت در نظر گرفته شود و این مورد از قسمت تعریف حقوق بگیران حذف گردیده است. ( لذا در صورتی که نرم افزاری که مودی برای ارسال حقوق استفاده میکند این قسمت را در نظر نگرفته باید در تماس با شرکت نرم افزاری مورد اصلاح گردد . )
  7. برای جانبازان و فرزند شهید و … باید در تعریف حقوق بگیران قبل از ارسال فهرست حقوق مشخص شده باشد تا معافیت در نظر گرفته شود .

عدالت مظفری

معاون فناوری اطلاعات فضای مجازی

اشتراک گذاری این مطلب :
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالات پیشنهادی
اگر در یک مغازه شریک داشته باشیم و بخواهیم از اجناس داخل مغازه برای مصرف شخصی منزل خودم بردارم ۱- […]
شهروز غلامی
باسلام و وقت بخیر اگر کارگری یک سال سابقه کاری اش در شهریورماه تکمیل شود از حقوق شهریور به بعد […]
ملیحه رفیعی
سلام بر شما وقتتان خوش یک سوال داشتم در خصوص حقوق سهامداران. شرکت ما سهامدار و مدیر عامل خودش را […]
سمانه احمدی
لطفا یک نمونه معرفی نامه درخواست پرینت حساب از بانک را برای من ارسال کنید .
whatsApp user
شرکت ملی مس در سال گذشته سود خالصی برابر با ۳۷,۸۵۹,۶۲۴ میلیون ریال داشته است که از این مبلغ ۳۹ […]
مهدی دلپذیر
با سلام آیا به پرسنل بازنشسته کشوری و لشکری که بعد از بازنشسته شدن در مراکز خصوصی غیر دولتی مشغول […]
اصغر نیکبخت
با سلام و احترام سوالی در خصوص محاسبه پایه سنوات داشتم. اگر در شرکتی تاریخ استخدام فردی اول مهرماه ۱۴۰۱ […]
ملیحه رفیعی
سلام ثبت سند دریافت مبلغ بارگیری خودرو از مشتری چگونه است مبلغ دریافت شده بابت بارگیری خودرو از مشتری را […]
م.ع.ب
پیشنهاد کتاب
طراحی و توسعه توسط ایران سایت
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com

نام کاربری و رمز خود را وارد کنید

یا    

Forgot your details?

Create Account